گردهمایی دو روزه مدیران امور اراضی منطقه یک کشور با حضور نمایندگان 11 استان کشور شامل خراسان شمالی، تهران، قزوین، البرز، قم، اصفهان، فارس،گیلان،مازندران ، گلستان و خراسان رضوی با هدف بررسی مباحثی از جمله چالشهای موجود در زمینه مدیریت بر عرصه های دولتی و مدیریت بر عرصه های کشاورزی،نحوه حفاظت از اراضی و سنددار کردن زمین های کشاروزی و غیره از ششم خرداد ماه در مشهد برگزار شد.
فرید صیدی نژاد در این گردهمایی بیان کرد: در قالب تفاهم نامه ای با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار شد با بازنگری جامع بخشی از اراضی کشاورزی که به اشتباه در طرح هادی روستایی جانمایی شده ، به صورت زمین کشاورزی حفظ کاربری شود.

 وی افزودد: این بازنگری در سال گذشته به صورت پایلوت در سه استان گلستان، گیلان و مازندران آغاز شده که طبق بررسی ها حدود 200 هزار هکتار اراضی فعال کشاورزی در طرح هادی روستایی قرار گرفته است.

 وی با بیان اینکه در قالب این هماهنگی نقشه های طرح های هادی روستایی در اختیار سازمان امور اراضی قرار می گیرد، افزود: در این طرح اراضی مدنظر مورد بازنگری قرار می گیرد که کشاورزی زراعی و باغی در آنها فعال است لذا با هدف بازگشت آنان به چرخه تولید این اقدام محقق می گردد.

 صیدی نژاد بیان کرد:طرح هادی روستایی با هدف توسعه روستایی و تامین نیاز روستائیان انجام می شود و لذا در اجرای این طرح نباید زمین های فعال کشاورزی دچار تغییر کاربری و خروج از چرخه تولید شوند.

 وی با اشاره به اینکه بعضا در اغلب تغییر کاربری های غیر مجاز ، دیده می شود که آب زمین کشاورزی به محل دیگری منتقل شده و سپس اقدام به تغییر کاربری و ساخت ویلا می شود، افزود: اراضی کشاورزی یا آبی و یا دیمی هستند لذا با هرگونه انتقال آب و تغییر کاربری زمین به شدت برخورد می کنیم.

 صیدی نژاد اظهار کرد: هم اکنون 11 درصد اراضی کشور با وسعت 18،7 میلیون هکتار زمین های کشاورزی تشکیل داده اند که سرانه هر ایرانی حدود دو هزار متر است.

 وی با اشاره به اجرای فاز اول عملیات اجرایی طرح کاداستر اراضی کشاورزی (پایش، تعیین کاربری و سنددار کردن زمینهای کشاورزی) در سال گذشته گفت: این طرح از سال گذشته با امضای توافقنامه عکسبرداری هوایی از هفت میلیون هکتار از زمینهای کشاورزی 14 استان کشور بین روسای سازمان امور اراضی کشور و سازمان نقشه برداری کشور آغاز شد.

 این مقام مسوول افزود: امسال نیز بین سه تا چهار هزار هکتار دیگر از زمین های کشاورزی در این راستا عکسبرداری هوایی می شوند.

 این مقام مسوول در خصوص قانون حفظ کاربری اراضی در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: انتظار می رود مجلس نهم با توجه به آشنایی کامل نسبت به مشکلات موجود در این رابطه اقدام به بررسی فوری طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها نماید.

 وی در ادامه با اشاره به راه اندازی سامانه ارتباطی جهت اعلام ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی گفت: این سامانه به شماره 131 و با هدف اطلاع از تغییرات کاربری غیر مجاز اراضی باغی و کشاورزی فعال می شود.

منبع: روستا نیوز، به نقل از خبرگزاری ایرنا